Изображение 793

Проект «Рефрижератор» у галереї «Дзига»

Василь Бажай трансформує живописні полотна у просторові об’єкти, надаючи їм таким чином абсолютно нового і візуального, і змістовного сенсу. Картини по суті стають скульптурами, а глядач, не в стані роздивитися живописні нюанси, опиняється вирваним із зони звиклого виставкового комфорту і змушений, блукаючи між перетворених на просторові об’єкти полотен, як у лісі, домислювати, додумувати і пристосовуватися.

Картини, теж позбавлені своєї зони комфорту, скручені та відірвані від стін, дістають додаткове напруження.

Живописна фактура у проекті Василя Бажая набуває абсолютно іншого, незвичного, значення і стає надактивною.

Тобто проект «Рефрижератор» творить із і так дуже насиченого сенсами, колористикою та фактурами живопису Бажая окремий та складний за структурою багатоскладовий арт-об’єкт.

«У своєму проекті Бажай говорить про об’єкти, як про просторові структури, про наділені новими значеннями явища, що вільно розміщені у просторі галереї. Їх похідною є полотна картин, що їх автор створював впродовж останніх двадцяти років.

Однак тепер ці нові структури художника мають зовсім іншу поліфонію ніж ті, якими були колись живописні полотна. Вони, ці структури, виходять у вимір, де додається об’ємність.

Якби там не було, але в основі кожного прототипу лежать речі, які для художника відбули свою місію, своє призначення. Одні з них висіли на стіні, інші стояли у «загашниках», а ще інші мандрували від галереї до галереї, від виставки до виставки. Тепер – це скручені, осиротілі полотна, які не один рік пролежали, простояли в архіві», – пише мистецтвознавець Роман Ганкевич.

«Рефрижератор» не зберігає, точніше не консервує живопис. Він перетворює його у нову реальність. Проте, водночас, і надає полотнам нового життя.

«Ось тут з джерела охолодження витягується така специфічна жива форма, яка починає себе відживляти. Зміна температурного балансу відкриває новий пласт процесів, що активізуються у предметі. Так і з цими полотнами Бажая: кожна малярська структура, яка потрапляє у новий простір з архіву – змінюється… розморожується… повертається до життя»

Фотогалерея виставки